Fem små pojkar som sover gott efter en dag med lek och valpbesökare. Nu är killarna nästan fyra veckor och börjar leka med varandra. De har små, små tänder och ännu har de inte blivit krokodiler 🙂
Fem små pojkar som sover gott efter en dag med lek och valpbesökare. Nu är killarna nästan fyra veckor och börjar leka med varandra. De har små, små tänder och ännu har de inte blivit krokodiler 🙂
Nu händer det mycket hos våra staffevalpar! I dag har de ätit valpfoder blandat med oxfärs för första gången och det var uppskattat! De växer så det knakar och väger mellan 1040 g-1490 g. Alla är pigga och aktiva och i morgon ska de flytta från valplådan till valprummet, så att de får gott om utrymme att springa och leka. Då kommer leksakerna och kryptunneln fram, så de får mycket att utforska.
De första valpköparna har nu varit på besök och fler planeras. Bella visar stolt upp sina valpar och njuter av uppmärksamheten!
Bild 1; Kapten Krok, bild 2; Kapten Morgan, bild 3; Kapten Haddock, bild 4; Kapten Sabeltand, bild 5; Kapten Zoom
Vi hoppas att alla har haft en trevlig midsommar och fått njuta av sol och ledighet. Lite regn fick vi också, men då kan man ju mysa inne!
Nu har de fått namn, våra små staffepojkar. Lagom till tvåveckorsdagen kan vi stolt presentera våra små kaptener:
Kapten Krok, Kapten Morgan, Kapten Haddock, Kapten Sabeltand och Kapten Zoom. Underbara små killar, som så smått börjar upptäcka världen…
Mopsspecialen i Vilsta, Eskilstuna 9 juni 2013: SV UCH SV V- 12 Ezetha´s Schoolgirl BIM svart och BIM! Vår svarta skönhet håller och placerar sej för tredje gången på prispallen på rasspecialen!
Vilket härligt återseende det blev när Veras dotter Stella kom på Mopsspecialen i söndags! Stella visade sej fint på sin första utställning och fick bra kritik med tillägget välvisad. Stella hade matte, husse och sina fina kompisar med sej. Storebror Tarzan, av rasen Boerboel, imponerade med sin enorma storlek och 95 kg! Lilla kompisen Stina, åtta veckors fransk bulldogg fick också följa med. Fina kompisar!
Bellas pojkar är fyra dagar gamla och de växer och mår bra tätt intill sin mamma. Tre av valparna har vit krage och samtliga fem har vita tassar och är vita under magen, så pappa Gandhi har bidragit med lite vitt i alla fall! Mormor Lolas och moster Bindis fina brunbrindleteckning går i arv hos en av valparna och det känns extra bra att den typiska teckningen finns kvar i våra linjer.
Ännu har ingen av de andra hundarna fått hälsa på dem och de är lite nyfikna på de nya familjemedlemmarna!
Måndagen den 3 juni födde Bella fem valpar, samtliga hanar. Bella och valparna mår utmärkt och just nu består tiden mest av mat och sömn, både för mor och barn! Valparna har svart eller svartbrun grundfärg och samtliga har vita tecken och vita tassar. Fler bilder kommer när de vuxit till sej lite.
Grattis till Bella och Gandhi för fem små underverk och tack till Åsa och Leo, kennel Heart Staff, för att vi fick låna er fine Gandhi!